JAMA – bazény a wellness, výroba z plastu

Skluzavky a tobogány

Zejména v horkých letních měsících jsou aquaparky a koupaliště jedním z nejoblíbenějších míst, určených k relaxaci, rekreaci a aktivnímu odpočinku. Míra atraktivity těchto vodních center pro jejich návštěvníky stoupá v přímé úměře s počtem instalovaných přídavných zařízení u bazénů, jakými jsou právě tobogány, skluzavky a podobně.

Tobogány

Tobogány a proudové skluzavky
Tobogán je dlouhá skluzavka, někdy s množstvím kroutivých zatáček. Dráha bývá zakončena zpravidla ve vodní nádrži. Naproti tomu proudové skluzavky bývají rovné nebo zvlněné vodní dráhy a mohou být jedno- i více dráhové.


Tobogány můžeme rozdělit do čtyř skupin:

Otevřené tobogány

Tobogány, se kterými se můžeme setkat nejčastěji, jsou tobogány otevřené. Jedná se o vodní dráhu pro letní sezónní provoz. Své uplatnění nachází nejen u otevřených přírodních vodních ploch a na koupalištích, ale lze ji instalovat i uvnitř krytého bazénu.


Uzavřené tobogány

Dalším typem je uzavřený tobogán, což je dráha vhodná pro celoroční provoz. Tento typ tobogánu je možno instalovat k zatraktivnění průjezdu jako jsou „černá díra", „vodní clona" nebo videoefekt.


Kombinované tobogány

Setkat se ale můžeme i s kombinací obou těchto typů tobogánu, čili částečně otevřeným a částečně uzavřeným.


Kamikadze

Kamikadze je vysokorychlostní skluzavka, která může dosahovat spádu až 100%, což je 45º. Dráha tohoto typu tobogánu může být otevřená i uzavřená. V neposlední řadě se výroba tobogánů zaměřuje rovněž na vodní dráhy určené pro raftování. Pro jízdu je možno použít podložky plochého tvaru, duše s držadly, dvojduše nebo rafty. Dráha umožňuje změnu spádu a může být přerušena jezírkem.

Na přání zákazníka lze volit barevné provedení.