S rostoucím nedostatkem vody a globální urbanizací vzrůstá potřeba
centralizovaného čištění odpadních vod. Standardy aplikované na odpadní
vodu se velmi liší v závislosti na tom, zda je odpadní voda vypouštěna
jako povrchová voda nebo zda jsou odpadní vody znovu využívány
v zemědělství, místním chlazení
nebo jiných užitečných oblastech.
Bez ohledu na čištění odpadních vod a jejich výsledné použití je UV
posledním desinfekčním stupněm ve schématu čištění, přičemž
dezinfikuje na takové úrovni, která zajišťuje bezpečné vypouštění
nebo recyklaci odpadní vody.
V mnoha případech je odpadní voda vypouštěna do přírodních vod,
které jsou užívány jako zdroj pitné vody. Navzdory intenzivním
opatřením v úpravnách pitné vody je dodatečným rizikem přítomnost
významného množství patogenů ve vodním zdroji. UV záření poskytuje
výbornou dezinfekci bez vedlejších produktů, a proto se stalo preferovanou
technologií pro dezinfekci odpadních vod po celém světě.
Přírodní vody, do kterých je odpadní voda vypouštěna, souvisí s naším
potravinovým řetězcem mnohem více způsoby než jen prostřednictvím nové
pitné vody. Voda z řek a jezer je užívána například: při
zavlažování plodin v zemědělství, jako pitná voda pro hospodářská
zvířata a v mnoha odvětvích zpracovávajících potraviny.
UV záření inaktivuje mikroorganismy (bakterie a viry) změnou jejich DNA, čímž zabraňuje jejich množení nebo infekci. Při použití všech konvenčních dezinfekčních metod (chlór, ozón) vznikají vedlejší produkty dezinfekce, které zvyšují riziko karcinogenních účinků pro lidi a zvířata. UV je elegantní řešení vyzkoušené během několika uplynulých desetiletí v nejrozvinutějších částech světa, které snižuje rizika pro životní prostředí. Co se týče spotřeby energie, zajišťuje technika nejnovějších lamp a předřadníků snížení uhlíkových stop na minimální přijatelnou úroveň.
UV reaktory jsou k dispozici v mnoha provedeních, aby vyhovovaly danému užití. Systémy uzavřených reaktorů vsazených do potrubí vynikají snadností údržby. Výhodou systémů s amalgamovými lampami je nízká spotřeba energie; výhodou středotlakých lamp je extrémně velká flexibilita pracovního rozsahu a velmi malý půdorys, který je umožněn systémem „InLine“. Pro již existující čistírny dpadních vod s otevřeným betonovým kanálem může být nejlepším řešením UV otevřený průtočný systém (OpenLine).
Co se týče použití v oblasti odpadních vod a jejich recyklace, je velmi
důležité učinit správné rozhodnutí kam, jak a jaký UV systém se má
instalovat. Optimální řešení je potřeba volit s ohledem na kvalitu vody,
která má být vyčištěna, ale také s ohledem na předcházející procesy,
geografické umístění a další faktory.
Je potřeba se prostřednictvím našich specialistů zapojit do co
nejranější fáze příprav, aby každá instalace byla úspěšná.
Dodáváme otevřené průtočné UV systémy (Open channel UV)
v horizontálním nebo ve vertikálním provedení. Výhodou vertikálních
systémů oproti horizontálním je nižší
exponovanost UV lamp a možnost výměny lamp bez demontáže podvodních
těsnících elementů. Horizontální systémy lze naopak instalovat
v relativně mělkých kanálech.
Výhodou systémů Open channel je možnost přidat další řady UV nosičů v případě zhoršení kvality vody nebo při nárůstu průtoku nad dimenzovanou hodnotu. Díky modulárnímu provedení je do budoucna garantována flexibilita systému.
Elektronické předřadníky lamp jsou osazeny ve vysoce odolných elektrických skříních s ochranou vůči vnějšímu agresivnímu prostředí. V případě potřeby mohou být předřadníky rychle vyměněny, neboť jsou snadno přístupné. Elektronické ovladače lamp jsou variabilní a zajišťují efektivní využití energie za všech provozních podmínek.
Všechny systémy Open Channel jsou monitorovány kalibrovanými senzory intenzity UV záření a jsou řízeny kontrolními systémy na bázi PLC, které zajišťují bezpečný výkon za všech provozních podmínek. Pro jednoduchý provoz a údržbu je k dispozici ovládací rozhraní s dotykovým displejem.
Stírací systém je ovládán pneumaticky, přičemž čistí ochranné trubice k tomu určenými stíracími kroužky, které odstraňují usazeniny. Ve většině případů je dostačující automatické mechanické stírání. V případech, kdy se vyskytuje velké množství řas, vysoká tvrdost nebo vysoký obsah železa a manganu ve vodě, lze navíc přidat systém chemického čištění.
Všechny podvodní konstrukce jsou vyrobeny z nerezové oceli AISI 316, součástky nad vodou jsou z nerezové oceli AISI 304. Všechny nosiče, konektory a komponenty jsou vyrobeny tak, aby byly snadné pro provoz a údržbu.
Systém Berson InLine® má extrémně malý půdorys, čímž vyžaduje
pouze nepatrný prostor na podlaze v budově úpravny vody. Jednotky UV mohou
být instalovány horizontálně a vertikálně do prakticky jakéhokoli
existujícího zařízení bez
větších změn potrubních rozvodů. To snižuje investiční náklady jak
v nových, tak v rekonstruovaných zařízeních.
Všechny smáčené části jsou lehce přístupné, přičemž pravidelný servis může být prováděn personálem zajišťujícím všeobecnou údržbu, který je vyškolen techniky společnosti Berson, a to bez nutnosti použití zvedacích zařízení. Společnost Berson také nabízí po celém světě službu uvedení do provozu a službu údržby UV jednotek, která je prováděna servisními partnery v dané oblasti.
Jednotky se systémem Cyclops® jsou instalovány v místech s velmi omezeným přístupem nebo tam, kde je nutné časté čištění ochranných skleněných trubic, přičemž tyto UV jednotky umožňují přístup z jedné strany přes boční výsuvný kryt. Údržba a čištění mohou být provedeny ve zlomku času, který je obvykle nutný.
Hlavní stírací systém zachovává ochranné trubice čisté, a tedy zajišťuje vyšší dávku UV záření. V případě, že je upravovaná voda nadměrně tvrdá nebo obsahuje železo, může dojít ke znečištění skleněných ochranných trubic. UltraWipe® nabízí automatické periodické chemické čištění trubic, při kterém se užívají pouze chemikálie, jež jsou účinné a bezpečné pro zařízení na pitnou vodu.
UV systémy společnosti Berson jsou certifikovány na základě schválení
nejpřísnějšími nezávislými institucemi, jako jsou DVGW, USEPA, JWRC,
NWRI a NSF. V případě mezinárodně nejuznávanějších předpisů –
DVGW a USEPA jsou naše systémy
certifikovány za měnících se hydraulických podmínek (po ohnutí potrubí
o 90°). Certifikáty jsou pravidelně obnovovány, aby bylo možno používat
nejnovější technologii lamp a předřadníků.
UV reaktory mohou být navrženy tak, aby vyhovovaly jakékoli velikosti potrubí a ovládací části mohou být upraveny tak, aby mohly být doplněny všemi obecně užívanými ovládacími prvky.
Naše systémy ECTronicΩ a UVTronic+ nabízejí kombinaci místního ovládání spojeného s centrálním (SCADA) systémem prostřednictvím protokolu Modbus RTU, Ethernet IP a analogové komunikace. K dispozici je také ovládání založené na PLC (všechny hlavní platformy). Jak UVTronic+, tak ovládání před PLC umožňují multistreamové řízení, což šetří investiční a provozní náklady.
Hydraulicky optimalizován pro dosažení rovnoměrné a optimálně rozložené dávky UV záření. Certifikovaný výkon (USEPA, DVGW). Extrémně malý provozní půdorys. Umožňuje horizontální i vertikální průtok. Snadný přístup při údržbě. K dispozici v provedení ze standardní nerezové oceli AISI 316L a v alternativách odolných vůči chlóru. Pro provozní tlak až do 16 bar (230 psi).
Kombinace automatického mechanického stírání a chemického čištění eliminuje znečištění a tvorbu usazenin na ochranných trubicích. Senzory jsou stírány souběžně s trubicemi. Pro zlepšení účinnosti čištění trubic a při splnění místních předpisů ohledně pitné vody lze aplikovat řadu chemikálií.
Senzory poměrné s pásmovou kalibrací nebo senzory s přímou kalibrací
monitorují UV výkon pro zajištění požadované dávky UV záření. Jeden
senzor může monitorovat skupinu lamp nebo je možné, v případě
požadavku, použít pro každou lampu jeden
senzor.
Středotlaké lampy s vysokým výkonem umožňují kompaktní provedení reaktoru, neboť je pro dosažení požadované dávky UV záření potřeba méně lamp, což minimalizuje náklady na údržbu a odstávky z důvodu výměny lamp a ochranných trubic.
Ochranné trubice z křemenného skla s dlouhou životností vybrané pro vysokou propustnost. K dispozici ochranné trubice s filtry zabraňující tvorbě dusitanů.
ECTronicΩ, UVTronic+ nebo PLC monitorují a kontrolují všechny funkce UV systému a dávkování. Mohou být nastaveny tak, aby spouštěly ventily a komunikovaly se zákazníkovými systémy SCADA (Ethernet, MODBUS). Umožňují multistreamové řízení.
Řešení prověřené užíváním po více než 30 let. Funguje v nejnáročnějších podmínkách.
Vysoce účinné plynulé (30 – 100%) řízení výkonu snižující náklady na energii a zpomalující stárnutí lamp. Zachovávají dezinfekční výkon za proměnlivých podmínek (průtok, znečištění). CE a UL certifikace.